A jó emlékezőképesség csak gyakorlás kérdése
Londoni tudósok megállapítása szerint a kiváló emlékezőtehetség nem velünk született adottság - mindössze gyakorlás kérdése. Erre a következtetésre jutott a "Nature Neuroscience" szakkiadvány egyik cikkében.
Az emlékezetfejlesztés egyik hatékony módját, amikor a megjegyezendő tételeket egy téri helyszín sétájával kialakított belső képhez rögzítjük, már az ókori görögök is ismerték. Az eljárás roppant egyszerű. A megjegyzendő tételeket elhelyezzük egy bejárt vagy elérhető környezet egyes részein.
A fent említett vizsgálatban a londoni Egyetemi Neurológiai Klinikán tíz különösen jó emlékezőképességgel megáldott, híres ember teljesítményét hasonlították össze átlagos kontroll-személyekével. Az eredmény szerint az "emlékezőművészek" sem rendelkeznek magasabb intelligenciával, mint a kontrollcsoport tagjai. Mindössze agyuk strukturáltsága eltérő.
Amikor a vizsgálatban részt vevő személyek a helyhez kötés módszerével próbálták meg rögzíteni a tanulandó anyagot, a csúcsteljesítők esetében nagyobb agykérgi aktivitást találtak a helyészleléssel kapcsolatos emlékezeti funkciókért felelős területeken. A tanulási stratégiák vizsgálata során a csúcsteljesítők úgy nyilatkoztak, hogy megpróbálják képszerűen elképzelni a tárgyakat bizonyos helyszíneken.
E jelenséget az egyik kutató így összegezte: a vizsgálatok tanulsága szerint bárki képes lehet csúcsteljesítményre, ha eleget edzi emlékezőképességét.