Mi a videokonferencia?
Gyors információáramlás és hatékony kommunikáció: két olyan alapvetõ követelmény, amely nemcsak egy üzleti vállalkozás sikeréhez, de a mindennapi élethez is nélkülözhetetlen. A videokonferencia a vizuális kommunikáció leghatékonyabb és legköltségkímélõbb válfaja. Lehetõvé teszi a közvetlen, interaktív és magas színvonalú kommunikációt egyszerre több felhasználó között. Megmaradnak a személyes tárgyalás elõnyei (látja tárgyalópartnerei gesztusait, arckifejezését, a szavak mögé láthat), ugyanakkor nem kell azok költséges és esetenként idõigényes körülményeivel foglalkozni (utazás, szállás).
A vizuális kommunikáción kívül a videokonferencia-berendezések segítségével táblázatok, grafikonok, videoképanyagok is továbbíthatók. A rendszerek a videokonferenciázás alapelemein kívül (kamera, monitor, beépített mikrofon, hangszóró) a távértekezletek minden egyéb szükséges kiegészítõjét is tartalmazzák (dokumentumkamera, videomagnó és számítógép-csatlakoztatás, fax, internetelérés stb.).
A videokonferencia üzleti tárgyalások, prezentációk, tréningek, távoktatási programok, konzultációk lebonyolítására, bel- és külföldi információszerzésre és szolgáltatásra alkalmas.
Legelterjedtebb alkalmazási területe a csoportos videokonferencia-rendszerek használata, ezek az ország számos nagyobb cégénél megtalálhatók, de nem elhanyagolható a desktop videokonferencia-rendszerek jelenléte sem a magyarországi üzleti életben.
A videokonferencia-berendezések bõvíthetõk. A rendszerek alapelemei lehetnek többek között többpontos konferenciaszerverek, videoeszközök (pl. videoprinterek, -konverterek, -projektorok), audioeszközök (pl. audiokeverõk, szinkrontolmács-berendezések), kamerák (pl. mobil vagy automatikus követõ kamerák) vagy központi perifériavezérlõk, amelyek speciális távoktatási, távgyógyászati és távmegfigyelési berendezések illesztését teszik lehetõvé.
A videokommunikáció egyik ígéretes területe a távgyógyászat, ahol a világ bármely táján élõ szakértõk kapcsolódhatnak be konzultációk, vizsgálatok vagy nehezebb mûtétek folyamatába. A távgyógyászati alkalmazások alapját a televízió minõségû videokonferencia-rendszerek adják, melyekhez az alkalmazásnak megfelelõ speciális orvosi berendezések is csatlakoztathatóak. A Haynal Imre Egészségtudományi Egyetemen már mûködõ példát találunk erre a területre.
A távmegfigyelési rendszer lehetõvé teszi egymástól nagy távolságra lévõ objektumok egyidejû mozgóképi megfigyelését. Biztonságtechnikai alkalmazásokhoz ideális eszközzé teszik a rendszert a kiváló minõségû videoátviteli (max. 25 képváltás/másodperc), riasztási, vezérlési, mozgásérzékelési és képtárolási funkciói.